.

Informacja o zespole

Zespół Śpiewaczy "Kumowianki"

 

„Kumowianki" z Kumowa to kolejny zespół szczycący się długoletnim stażem artystycznym. Powstał w 1984 r. Założycielką grupy była pani Kazimiera Bielak -przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kumowie. Na początku zespół działał amatorsko, panie zbierały się w szkole na wspólne śpiewanie. Pierwszy występ miał miejsce podczas dożynek. „Kumowianki" od razu zachwyciły publiczność i późniejsza kariera potoczyła się już gładko.

Zaczęło od 14 pań: Marii Pawlak, Marii Semeniuk, Kazimiery Bielak, Marii Bulicz, Marii Bodnaruk, Alicji Kołtun, Józefy Stafińskiej, Marii Banach, Teofili Berkowskiej, Władysławy Kot, Krystyny Bondaruk, Emilii Kołtun, Anny Kołtun i Emilii Gaj. Skład zespołu ulegał zmianom, od roku 2001 śpiewały w nim: Krystyna Bondaruk, Teofila Berkowska, Maria Bulicz, Józefa Stafińska, Regina Siembiga oraz Kazimiera Bielak. Opiekę artystyczną nad zespołem roztaczał Franciszek Bochen i Jolanta Pawlak.

W programie artystycznym zespołu znalazły się pieśni ludowe i religijne, a także widowiska obrzędowe. Teksty widowisk pisały: Maria Pawlak i Maria Semeniuk, teksty piosenek pozyskiwano natomiast od starszych wiekiem mieszkańców z terenu gminy. W 2004 roku starsze pokolenie przekazało spuściznę w ręce młodszych koleżanek. W zespole śpiewa obecnie 6 pań: Jolanta Paszkowska (kierownik zespołu), Elżbieta Kot, Agnieszka Rykała, Barbara Rybczyńska, Halina Semczuk, Małgorzata Szymańska. Nowe „Kumowianki" debiutowały podczas gminnego Dnia Kobiet w SP Leśniowice. Do największych osiągnięć grupy należy: zajęcie II miejsca i zakwalifikowanie się na eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2006r., zajęcie I miejsca w X Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Chełmie w roku 2007 i 2008 oraz zajęcie III miejsca na VI Powiatowym Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych w Chełmie. „Kumowianki" nie osiadają na laurach, z powodzeniem reprezentują gminę na zewnątrz i z pewnością jeszcze nie raz zaskoczą wspaniałymi występami.W przypadku jakichkolwiek wątpliwości napisz do nas

 

Strona Główna >>>