Strona główna
Urząd Gminy Leśniowice

III Forum Kobiet Lubelszczyzny


W dniu 18 października 2013 r. w Chełmie odbyło się III Forum Kobiet Lubelszczyzny pod hasłem „Kobieta wsi w roli głównej” zorganizowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemi Chełmskiej”.

W spotkaniu udział wzięły m.in.: Pani Joanna Jabłońska Sekretarz Gminy, Pani Monika Durko p.o. Dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach, Pani Franciszka Bydychaj z Zespołu Śpiewaczego „Sielanki” z Sielca, Pani Maria Dziedzic i Pani Elżbieta Łuczkiewicz z Zespołu „Rakołupianki” z Rakołup, Pani Teresa Prokop sołtys z Horodyska oraz Pani Kazimiera Zawiślak z KGW w Leśniowicach.

Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie kabaretem w wykonaniu Zespołu „Wrzos” z Sawina pt. „Kuchenne (r)ewolucje”. Następnie Pani Małgorzata Sarzyńska – Zastępca Prezesa Zarządu Stowarzyszenia LGD „Ziemi Chełmskiej” powitała przybyłych gości i dokonała podsumowania działalności Stowarzyszenia w 2013 r.

Podczas forum można było się zastanowić nad rolą tradycyjnych produktów kulinarnych jako narzędzia szeroko rozumianego rozwoju społeczności lokalnych, a także całego regionu. Uczestniczki forum zaznajomiły się z warunkami jakie musi spełnić produkt kulinarny, by mógł ubiegać się o wpis na Listę Tradycyjnych Produktów Kulinarnych Województwa Lubelskiego, poznały historię produktów kulinarnych już zarejestrowanych przez Gminne Koło Aktywnych Kobiet z Fajsławic oraz Przedsiębiorstwo Społeczne Dom Nasutów.

W trakcie forum prezentowany był blok piosenek o kobietach i dla kobiet w wykonaniu Anny Kostkiewicz. Można było również skorzystać z sesji makijażu, stylizacji fryzur, pomiaru ciśnienia tętniczego oraz indywidualnej sesji zdjęciowej. Nie zabrakło także konsultacji dietetycznych oraz degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez panie z siedmiu gmin z obszaru działania LGD Ziemi Chełmskiej. Stoisko z naszej gminy przygotowały Panie Maria Dziedzic oraz Elżbieta Łuczkiewicz. W trakcie trwania III Forum Kobiet Lubelszczyzny odbyła się „Giełda wymiany przepisów kulinarnych”, dzięki której każda uczestniczka forum mogła otrzymać przepis na pyszne sałatki.


oprac. Monika Durko

© 2001-2013 Urząd Gminy Leśniowice - Wszelkie prawa zastrzeżone