Strona Główna>>>

 

"Jestem sobą" oraz "Witaj szkoło" - przedstawienia profilaktyczne

 

     



        W dniu 16 stycznia 2012 r. naszą gminę odwiedzili artyści teatralni z Krakowa. Przyjechali na zaproszenie Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i zaprezentowali inscenizacje profilaktyczne poświecone problemom nastolatków. Spektakl odbył się w Szkole Podstawowej w Leśniowicach a obejrzeli go uczniowie ze szkół w Leśniowicach, Teresinie i Rakołupach.

           Przedstawienie pt. ”Jestem sobą” opowiadało historię chłopca, który zaniedbywał  obowiązki szkolne na rzecz gier komputerowych i rozmów internetowych. Ponadto okłamywał rodziców i zaczął palić. Sytuacja trwała do czasu, gdy dyrektor szkoły zadzwonił do jego opiekunów informując o wagarach, popalaniu i złych ocenach syna. Pod wpływem rozmowy z mamą i koleżanką chłopak zmienił swoje postępowanie. Zaczął inaczej traktować obowiązki, pomagał w porządkach domowych, w wolnym czasie grał w siatkówkę i poprawił stopnie.

          Po przedstawieniu jedna z aktorek odbyła z dziećmi rozmowę, w której miały za zadanie ocenić postępowanie głównego bohatera, a przy okazji wyciągnąć pouczające wnioski. Uczniowie aktywnie brali udział w dyskusji. Widzieli złe skutki wagarów, palenia i kłamstwa. Stwierdzili, że dorosłość to odpowiedzialność i z takim przeświadczeniem wrócili na lekcje.

        "Witaj szkoło" to spektakl skierowany do najmłodszych. Przedstawił zalety chodzenia do szkoły i poznawania nowych dziedzin życia. Ukazał zagrożenia dla zdrowia dziecka wynikające z braku aktywności fizycznej  i złego odżywiania . Spektakl poruszył również sferę przyjaźni między rówieśnikami oraz szacunku dzieci do rodziców i nauczycieli. Podczas występu dzieci wspólnie z bohaterem ćwiczyły i odpowiadały na pytania zadawane przez aktorów.

        Warto organizować podobne spotkania. Przynoszą wiele dobrego, przekazują młodym ludziom w niewymuszony sposób istotne dla nich wartości. Lekka forma przyciąga uwagę. Podczas przedstawienia niejednokrotnie rozlegał się śmiech na widowni. Jednak treść spektaklu była głęboka, odpowiadała prawdziwemu życiu. Cykl inscenizacji profilaktycznych za każdym razem dotyka innej sfery, innego rodzaju problemów, przede wszystkim uczy i skłania do refleksji.

 

 

oprac. Katarzyna Kamińska


W przypadku jakichkolwiek wątpliwości napisz do nas

Strona Główna>>>