Strona Główna>>>

 

Uroczyste otwarcie stacji monitoringu meteorologicznego

      

      


W dniu 7 grudnia 2012 r. została oddana do użytku instalacja stacji monitoringu meteorologicznego, która znajduje się obok Urzędu Gminy w Leśniowicach. Uroczystego otwarcia dokonali Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice oraz przedstawiciele UMCS w osobach: Pan dr hab. prof. Radosław Dobrowolski Dziekan Wydziału Nauk o Ziemii i Gospodarce Przestrzennej w Lublinie, Pan dr Krzysztof Siwek kierownik Pracowni Monitoringu Meteorologicznego i Pan prof. Bogusław Kaszewski kierownik Zakładu Meteorologi i Klimatologii w Lublinie oraz Pan Marek Marszal wykonawca z Zakładu Elektroniki i Automatyki Przemysłowej "A-STER" z Krakowa. Obiekt poświęcił ksiądz proboszcz Parafii w Kumowie Plebańskim Andrzej Jacenty Pyter.

Stacja została uruchomiona na mocy porozumienia o współpracy naukowo-badawczej pomiędzy Urzędem Gminy Leśniowice, a Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarce Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie.

Zakres pomiarowy urządzenia obejmuje: temperaturę, wilgotność, prędkość i kierunek wiatru, opady, ciśnienie atmosferyczne oraz promieniowanie słoneczne. Celem prowadzonych pomiarów jest zintegrowanie systemu monitorowania zdarzeń i zjawisk ekstremalnych w województwie lubelskim. W szczególności dotyczy to naturalnych zagrożeń związanych z nadzwyczajnymi zjawiskami atmosferycznymi tj. intensywnych opadów i burz, huraganów oraz nawałnic, które często przynoszą znaczne straty ekonomiczne.

Dane pomiarowe wybranych elementów meteorologicznych zostaną wkrótce udostępnione na stronie internetowej Urzędu Gminy Leśniowice.oprac. Grzegorz Dudczak

       W przypadku jakichkolwiek wątpliwości napisz do nas

Strona Główna>>>