Strona Główna>>>

 

Szlachetna Paczka

 

 

     

   

            W dniu 15 grudnia 2011 r. w Urzędzie Gminy w Leśniowicach odbyło się spotkanie wolontariuszy i rodzin, na którym podsumowano ogólnopolską akcję SZLACHETNA PACZKA.

SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy. Realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy, by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.

W SZLACHETNEJ PACZCE prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. O potrzebach tych dowiadują się wolontariusze, którzy sami w swoich społecznościach poszukują rodzin dotkniętych biedą, odwiedzają je i pytają o to, czego im najbardziej brakuje. Około miesiąca przed Bożym Narodzeniem informacje te są umieszczane w anonimowej bazie internetowej, by darczyńca mógł wybrać konkretną rodzinę i przygotować dla niej paczkę na święta.

Pomimo tak długiego czasu trwania akcji po raz pierwszy SZLACHETNA PACZKA zaistniała na terenie Gminy Leśniowice dzięki inicjatywie Wiesława Radzięciaka którego zachęcił do działania Artur Juszczak.  Mimo szerokiej kampanii informacyjnej na terenie gminy do pracy w  wolontariacie  włączyły się tylko jeszcze trzy osoby: Teresa Prokop, Agnieszka Raczyńska i Joanna Jabłońska. Zespół ten po kierownictwem Wiesława Radzięciak objął pomocą 5 rodzin z terenu gminy.Wolontariusze już od połowy listopada przeprowadzali rozmowy i spisali ankiety wśród najuboższych rodzin, po to aby tegoroczne święta były dla nich naprawdę szczęśliwe i radosne a prezenty znalezione pod choinką pozwoliły wierzyć w Świętego Mikołaja.

Rodziny nasze objęte zostały pomocą przez darczyńców pochodzących z Warszawy dlatego też nocą 10 grudnia dary trzeba było rozładować przez Wolontariuszy do świątecznie udekorowanego magazyn w Zasadniczej Szkole Technicznej nr 5 w Chełmie. Wypakowując prezenty nie można było ukryć zachwytu i słów uznania. Paczki były pięknie zapakowane, ozdobione a ich ilość przekroczyła najśmielsze oczekiwania Wolontariuszy.

W niedzielę rozpoczęto załadunek świątecznych darów i rozwożenie ich do domów. Radości i szczęściu obdarowanych nie było końca. Uściski, okrzyki radości, łzy szczęścia, to emocje które towarzyszyły wszystkim zaangażowanym w tegoroczną akcję. Bo jak można nie ronić łez, widząc „wielkie” oczy i przeogromną radość dzieci z otrzymania długo oczekiwanej zabawki czy pudełka pełnego słodyczy. I właśnie w takich chwilach prawdziwego sensu nabierają słowa, Jana Pawła II, że „człowiek jest tyle wart ile może dać drugiemu człowiekowi'. Przekonali się o tym wszyscy, którzy uczestniczyli w tej akcji, Wolontariusze, Darczyńcy-ludzie o wielkim sercu, dla których los innego człowieka nie jest obojętny.  

Pomimo wielu trudności serdecznie dziękujemy Wolontariuszom: Wiesławowi Radzięciakowi, Teresie Prokop, Agnieszce Raczyńskiej i Joannie Jabłonskiej  za podjęcie trudu  przeprowadzenia akcji na terenie gminy i wierzymy że, dobry przykład pozwoli na dłużej zaistnieć  SZLACHETNJ  PACZCE!!

Więcej o projekcie dowiedzieć można się na stronie: http://www.szlachetnapaczka.pl


W przypadku jakichkolwiek wątpliwości napisz do nas

Strona Główna>>>